Holland America Line

Dobrodružné spojenie okružnej plavby, dovolenky a exkurzií na pevnine

Holland America Line (HAL) bola založená v roku 1873 ako Netherlands-America Steamship Company, dopravujúca imigrantov z Rotterdamu do New Yorku. V roku 1971 sa presídlila do USA a v roku 1989 prešla do vlastníctva korporácie Carnival. 
Dnes je je jednou z prémiových lodných spoločností a ponúka prakticky neobmedzený výber okružných plavieb. Typické sú najmá dlhšie plavby, ako aj kombinácie s exkurziami na pevnine, tzv. Land + Sea Journeys. S takmer 500 plavbami ročne do viac ako 280 prístavov a do všetkých siedmich kontinentov, rozširovaním ponuky plavieb a exkurzií a poskytovaním najlepších výletných prázdnin, Holland America Line potvrdzuje ocenenia a uznanie od lídrov v oblasti cestovného ruchu.

I napriek tomu, že Holland America Line je americkou spoločnosťou, snaží sa zachovávať dedičstvo holandských tradícií, samozrejme v kombinácii s najnovšími vymoženosťami moderných technológií. Mená lodí podľa holandských miest, vintage tmavomodré trupy lodí ale aj interiéry zariadené v tradičnom štýle, obohatené zbierkami umeleckých diel a starožitností, elegatné salóny a rešttaurácie, tradičný čaj o piatej - toto všetko nájdete na plavbách s Holland America Line.

Destinácie: Spoločnosť ponúka okružné plavby po celom svete a každým rokom rozširuje ponuku svojich populárnych plavieb v Aljaške, Karibiku, Európe, Kanade, Pacifiku, Austrálii, Novom Zélande, Ázii a aj v Afrike.

Názov lodeTonáž Počet
kajút
Hodnotenie
Rok
výstavby
Posledná
renovácia
ms Eurodam86.273 t1.05220082016
ms Koningsdam99.500 t1.3312016 
ms Nieuw Amsterdam86.700 t1.05320102018
ms Nieuw Statendam99.500 t1.339nyr2018 
ms Noordam82.318 t98620062019
ms Oosterdam82.305 t1.01220032016
ms Ryndam99.800 t1.340nyr2021 
ms Volendam61.214 t71619992016
ms Westerdam82.348 t98420042017
ms Zaandam61.396 t71620002017
ms Zuiderdam82.305 t98520022019


Ubytovanie: Holland America Line sa vyznačuje priestrannými kajutami. Komfort hostí na palube je pre túto spoločnosť veľmi dôležitý a preto sú kajuty až o 25% priestrannejšie ako na palube iných lodí porovnateľnej kategórie. V základnom vybavení všetkých kajút je regulovateľná klimatizácia, Euro-top posteľné matrace a obliečky Mariners Dream, interaktívna televízia, značková kozmetika Elemis Aromapure, župany, 24-hodinový kajutový servis a čerstvé ovocie.

Stravovanie: V cene plavby je plná penzia. Raňajky, obedy a večere si môžete vychutnať v hlavnej reštaurácii, kde máte na výber od klasickej a vegetariánskej kuchyne až po špeciality v navštívenom regióne, prípadne špeciálne diétne požiadavky (ktoré však musia byť ohlásené vopred). Večera sa podáva o 17:45 alebo o 20:00 na dvoch podlažiach v hlavnej reštaurácii. Jedno podlažie je prispôsobené pre voľný vstup medzi 17:15 – 21:00hod. Pizzu, talianske šaláty alebo hamburger si môžete objednať aj v občerstveniach pri bazéne. K dispozícii je aj Lido (bufetová reštaurácia), kde si môžete vychutnať raňajky a obedy v ležérnom štýle s výhľadom na oceán.
Nápoje ako voda, džús, káva a čaj z automatov sú zdarma. K dispozícii sú aj zvýhodnené nápojové balíčky (pozri prílohu nižšie na stránke).
Okrem toho nájdete na lodi niekoľko alternatívnych prémiových reštaurácií napr. s talianskou kuchyňou, ázijskou kuchyňou, morské plody a steak house. V týchto reštauráciách platíte za obedové/večerné menu príplatok.

Hostia:  Na palube prevažujú páry a skupinky hostí vo veku od 40 do 70 rokov. Počas letných mesiacov a školských prázdnin tu ale nájdete aj mnohé rodiny s deťmi. Obľúbené dlhšie okružné plavby vyhľadávajú poväčšinou páry vo veku nad 55 rokov.
Na väčšine plavieb, najmä na okružných plavbách po Karibiku, Aljaške a Kanade, majú najväčšie zastúpenie Američania a Kanaďania. Počas letnej sezóny na európskych plavbách sú to aj občania Británie, Holandska, Nemecka a Ruska.

Deti a mladí: Klub HAL poskytuje širokú škálu zaujímavých aktivít pre deti vo veku 3 až 17 rokov. Klubové aktivity HAL sú navrhnuté tak, aby boli veku primerané. Pre tých najmenších (vo veku od 3 do 8 rokov) sú pripravené aktivity ako umenie a rôzne remeslá, lodné výlety a bingo. Pre staršie deti (vo veku od 9 do 12 rokov) je to minigolf, ping-pong, tematické párty, športové hry na palube a pod. Dospievajúci (vo veku od 13 do 17 rokov) sa môžu tešiť na diskotéku, tanečné lekcie, arkádové hry, športové turnaje, bingo, filmy a videá. Všetky aktivity sú pod dohľadom vyučeného personálu.
Spoločnosť dokonca ponúka pobrežné exkurzie len pre deti, napríklad na Half Moon Cay (Bahamy) alebo v Aljašských prístavoch.
Za príplatok je k dispozícii aj babysitting. Minimálny akceptovateľný vek je 6 mesiacov, pre transoceánske plavby minimálne 12 mesiacov.

Dospelí: Množstvo denných aktivít ako kurzy varenia, ochutnávky vína a miešanie nápojov,  umelecké podujatia, spoločenské hry, športové aktivity, digitálne workshopy, premietanie novo-vydaných filmov (popcorn je zdarma). Večerné aktivity sú v tradičnejšom štýle - začína sa s koktejlom pred večerou, potom sú v ponuke večerné predstavenia a muzikály, živé hudobné vystúpenia rôzneho žánru, piano-bar, nočný klub s diskotékou, bary. Taktiež môžete skúsiť šťastie v kasíne. Mimoriadne populárne sú B.B. King´s Blues kluby, ktoré sú k dispozícii na vybraných HAL lodiach.
Okrem zvyčajných tematických party má spoločnosť HAL jednu špeciálnu: Orange Party. Meno je odvodené od názvu farby, nie ovocia.  Oranžová farba je totiž národnou farbou Holandska a ich kráľovskej rodiny (the House of Orange). Holanďania sú hrdí na svoje tradície a v deň narodenín svojho kráľa majú každoročne sviatok, Koningsdag (káľovský deň).
Počas vašej plavby na palube zažijete repliku tejto bujarej party, kde nebudú chýbať holandské chuťovky, pivo, koktaily, živá hudba a iné prekvapenia, všetko v holandskom duchu.  Takže si so sebou určite do kufra pribaľte aspoň nejaký kúsok oranžového oblečenia a doplnky!

Fitness a oddych: Na palube lodí HAL nájdete bazény, multifunkčné ihriská (volejbal, tenis), posilňovňu, k dispozícii za príplatok je aj personálny tréner a špecializované fitness triedy, ako napr. jóga, pilates a pod.

Dresscode: Na 7-dňovej okružnej plavbe sú štandardom dva formálne večery. Mužom sa pri tejto príležitosti odporúča smoking, tmavý oblek alebo športové sako s kravatou. Ostatné večery sú neformálne, neodporúčajú sa však krátke nohavice a džínsy. Počas dňa je povolené pohodlné oblečenie pre voľný čas.

Fajčenie:  Fajčenie nie je povolené v izbách a vnútorných priestoroch lode. Je povolené na balkónoch izieb a na vonkajších priestoroch lode a taktiež v kasíne (aktívni hráči).

Oficiálna valuta: Oficiálnou valutou na lodiach je americký dolár ($).

Prepitné: Pprepitné 12,50 USD sa účtuje automaticky k osobnému účtu na osobu a deň (hostia ubytovaní v apartmánoch platia 13,50 USD na osobu a deň). Na konci plavby môžu cestujúci túto sumu upraviť na základe spokojnosti. Servisný poplatok je 15% k účtu (pri platení napr. extra nápojov alebo extra jedál). Prípadne je možné si zakúpiť aj rôzne balíčky, ako nápojový balíček alebo Spa balíček pre jednotlivé procedúry.

Vernostný program: Do vernostného programu Mariner Club ste zaradení po absolvovaní prvej okružnej plavby s Holland America. Body získate za absolvované dni na palube a za extra výdavky za nápoje a služby zakúpené na lodi. K výhodám členstva patria zľavy na ďalšie plavby ako aj na niektoré služby na palube. Úrovne klubu: Star Mariner, 2 Star Mariner, 3 Star Mariner, 4 Star Mariner, 5 Star Mariner.

V cene je zahrnuté:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie
 • Plná penzia
 • Voda, ľadový čaj, káva a čaj počas hlavných jedál v bufetovej a hlavnej reštaurácii
 • 24-hodinový kajutový servis, vrátane večere
 • Voľný vstup do všetkých klubov, barov a salónov
 • Aktivity počas celého dňa a večerná animácia

V cene nie je zahrnuté:

 • Nápoje okrem tých počas jedál v bufetových reštauráciách
 • Prepitné
 • Stravovanie v prémiových reštauráciách
 • Fakultatívne výlety na pobreží
 • Masáže a procedúry v beauty salónoch
 • Telefón a internet
 • Niektoré aktivity na palube
 • Osobné výdaje (kasíno, nákupy v butikoch na palube...)
 • Cestovné poistenie

Video: 

Informatívne materiály:

Plavby spoločnosti Holland America Line
 • MS Koningsdam

  MS Koningsdam

  Kalifornia a Mexiko
  Z prístavu: San Diego, Kalifornia, USA - Do prístavu: San Diego, Kalifornia, USA
  Dátum odchodu: 03. 04. 2021
  928 € vnútorné
  1 068 € vonkajšie
  1 108 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 928 €
 • MS Eurodam

  MS Eurodam

  Západný Karibik
  Z prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA - Do prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA
  Dátum odchodu: 04. 04. 2021
  985 € vnútorné
  1 005 € vonkajšie
  1 165 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 985 €
 • MS Nieuw Amsterdam

  MS Nieuw Amsterdam

  Západný Karibik
  Z prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA - Do prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA
  Dátum odchodu: 07. 04. 2021
  933 € vnútorné
  953 € vonkajšie
  1 163 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 933 €
 • MS Koningsdam

  MS Koningsdam

  Kalifornia a Mexiko
  Z prístavu: San Diego, Kalifornia, USA - Do prístavu: San Diego, Kalifornia, USA
  Dátum odchodu: 10. 04. 2021
  928 € vnútorné
  1 068 € vonkajšie
  1 108 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 928 €
 • MS Nieuw Statendam

  MS Nieuw Statendam

  Východný Karibik
  Z prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA - Do prístavu: Fort Lauderdale / FL, USA
  Dátum odchodu: 11. 04. 2021
  981 € vnútorné
  981 € vonkajšie
  1 161 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 981 €
 • MS Koningsdam

  MS Koningsdam

  Západné pobrežie USA
  Z prístavu: San Diego, Kalifornia, USA - Do prístavu: San Diego, Kalifornia, USA
  Dátum odchodu: 17. 04. 2021
  898 € vnútorné
  1 028 € vonkajšie
  1 258 € s balkónom
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 898 €
zobraziť ďaľšie plavby tejto spoločnosti