Dammam

Kedysi ospalá rybárska dedina, Ad-Dammam v Saudskej Arábii je dnes pozoruhodne moderným mestom, ktoré po objavení ropy v štyridsiatych rokoch minulého storočia prešlo  kompletnou transformáciou.
Jeho prístav King Abdul Aziz slúži ako námorný prístav pre hlavné mesto Saudskej Arábie, Riyadh, vzdialené 390 km na východ.

Dammam je svieža oáza v suchej púštnej krajine, ktorá je oslavou kombinácie inovácií a tradičných kultúr. Jeho obyvatelia pochádzajú z rôznych etnických kultúr.

Plavby a sezóna v Dammame

Dammam má horúce púštne podnebie s dlhými horúcimi letami a krátkymi teplými zimami. Zimné obdobie je preto ideálne aj pre výletné plavby.
Priemerné denné teploty sa od novembra do marca pohybujú medzi 20 a 27°C, zatiaľ čo nočné 14 až 20°C.

Dammam je absolútnou novinkou v ponuke destinácií výletných plavieb. Od zimnej sezóny 2021/222 sa tu budú na svojich plavbách zastavovať lode spoločnosti MSC.

Pozoruhodnosti v Dammame

Ak chcete získať lepší prehľad o Dammame, zamierte na nábrežnú promenádu Corniche. Je obľúbeným miestom na športy, stretnutia a prechádzky. Sú tu rušné kaviarne, záhrady a umelecké diela. Odtiaľto mostom alebo trajektom prejdite na Al Murjan, malý umelý ostrov s monumentálnou historickou vežou.
The Heritage Village, krásna päťposchodová budova, ponúka fascinujúci úvod do histórie a tradícií Saudskej Arábie - kultúry, jedla a životného štýlu.
Budova Centra svetovej kultúry King Abdulaziz, známe ako Ithra, je umeleckým dielom modernej architektúry a nachádza sa v ňom niekoľko múzeí, kiná, knižnice, divadlo a výstavné siene.
Half Moon Bay je krásna pláž s bielym pieskom a čistou modrou vodou, ideálnou aj na potápanie a iné športové aktivity.

Dammam ponúka absolútne potešenie aj pre nakupujúcich - perfektná zmes trhov souq v tradičnom štýle s autentickým saudským tovarom a obrovských moderných nákupných centier, ktoré ponúkajú luxusné svetové značky a elegantné moderné prostredie. Nie je možné odísť s prázdnymi rukami.

Najobľúbenejšie exkurzie v Dammam

..
 

Naše tipy pre prístav Dammam

Nákupy: keramika, strieborné šperky, zdobené drevené skrinky mandoo, strieborné dýky
Nákupné centrá Al Shatea, Tamimi, Al Waha, Ibn Khaldoun a Al Othaim sú najlepšími adresami na moderný shopping. Najznámejšie tradičné arabské bazáre sú Al Souq a Souq El-Hob.
Otváracie hodiny: sobota – utorok od 10:00 do polnoci / streda a štvrtok od 10:00 do 2:00 ráno. Všetky aktivity sa prerušia 5x do dňa kvôli modlitbám. 
Gastronómia: Miestna kuchyňa odráža bohatstvo a rôznorodosť mesta, i keď prirodzene prevláda vplyv arabskej kultúry. K obľúbeným špecialitám patrí Nejdi Kabsa z kuracieho mäsa, jemenské Mandi, a hijázske pokrmy Mabshoor, Mitabbak, Foul, Areika, Hareisa, Kebap Meiroo, Migalgal, Madhbi Madfun, Kibdah. Mäso je často pripravované na ohni z dreva.
Príbory sa nepoužívajú bežne, na jedenie sa používa ruka (iba pravá – ľavá je považovaná za nečistú!).
V Saúdskéj Arábii je z náboženských dôvodov zakázané konzumovať alkohol a bravčové mäso.
Mena: saudský rijál (SAR)
Jazyk: arabčina, v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
  Miestna etiketa: Dammam je islamské mesto s nízkym turistickým ruchom zo „Západu“, a náboženské tradície sa tu striktne dodržiavajú. Muži musia mať dlhé nohavice, k tomu môže byť tričko s golierikom (bez nápisov či obrázkov, ktoré by mohli urážať miestnu etiketu) alebo košeľa s krátkym rukávom. Ženám odporúčame dlhé nohavice alebo sukňu, rukávy po zápästia a šatku na hlave. Vyhnúť sa priliehavému oblečeniu a akémukoľvek výstrihu! Ideálne pre ženy je oblečenie čiernej či tmavej farby.
V prítomnosti miestnych a ani s nimi nerozprávajte o alkohole, ženách, drogách, sexe, politike či náboženstve. Správajte sa diplomaticky a v žiadnom prípade nekritizujte arabskú kultúru, zvyky či náboženstvo.
Verejné prejavovanie náklonnosti nie je v Saudskej Arábii povolené (bozkávanie sa, objímanie alebo držanie za ruky).

Mapa mesta Dammam